Arbetsledare El lågspänning
Arbetsuppgifter
Nu söker vi en kollega till rollen som Arbetsledare el med fokus på lågspänningsarbeten. I rollen kommer du att bidra med kommunikation, planering, organisering och styrning av det dagliga arbetet som utförs av ditt team. Du leder ditt team till att utföra arbetet på ett säkert och kvalitativt sätt och har ett ekonomiskt ansvar för dina projekt.Exempel på arbetsuppgifter kan vara:
• Daglig planering av tilldelade kontraktsarbeten i ett eller flera projekt
• Bidra till kalkylarbetet och räkna på nya projekt
• Uppdatera tidplaner
• Planera och avropa resurser kopplat till behoven i projekten
• Skriva eller kontrollera dagböcker, egenkontroller och andra underlag
Vi välkomnar dina förbättringsförslag och värderar din förmåga att bedriva arbetet på ett säkert sätt. Här får du chansen att arbeta i en roll med stor delaktighet i hela processen av att driva projekt: kalkylera, planera, genomföra, följa upp, förbättra och avsluta. Vi erbjuder en bred variation av projekt och tjänster som du kommer vara delaktig i att driva tillsammans med dina kollegor på division Anläggning.
Om du gillar att arbeta tillsammans som ett lag och leverera ett professionellt resultat då är det här jobbet för dig.
Kvalifikationer
För att lyckas i rollen söker vi dig som arbetar strukturerat och är van att planera, genomföra, följa upp och leverera enligt mål och tidsramar. Du har en god förmåga att kommunicera och samarbeta med andra då arbetet utförs i tätt samarbete med såväl den egna arbetsgruppen som övriga teknikgrenar.Arbetsuppgifter vid järnvägen kräver att du är uppmärksam, noggrann och att du sätter säkerheten främst. God datavana/administrativ förmåga och förutsättningar att ta tills sig samt förstå nya datasystem är viktigt då t ex uppföljning, rapportering, materialbeställningar och kontrolldokumentation i olika datasystem ingår i arbetsuppgifterna.
Vidare söker vi dig som har:
• Gymnasieutbildning inom el- och energiprogrammet
• B-körkort
• God IT-vana
• God förmåga att uttrycka dig på svenska i både tal och skrift
• Arbetslivserfarenhet inom lågspänning och/eller kontaktledning
Meriterande kunskaper och erfarenheter:
• Arbetslivserfarenhet inom järnvägsbranschen
• Vidare ser vi det som meriterande om du har tidigare erfarenhet av att ha personalansvar och att driva projekt, men det viktigaste är att du gillar att skapa goda och respektfulla relationer.
Tjänsten innebär ett stort inslag av resor, och vi söker därför dig som trivs i en rörlig roll och uppskattar att arbeta på olika platser runt om i landet.
Kontakt
Platschef
Thomas Andersson thomas.g.andersson@infranord.se
Facklig företrädare – ST
Volkan Bilyar volkan.bilyar@infranord.se
Jesper Claesson jesper.claesson@infranord.se
Facklig företrädare – Saco-TJ
Claes Skoglund claes.skoglund@infranord.se
Övrigt
Vi hoppas du tar chansen och söker tjänsten för här kommer du möta ett trevligt gäng med lång erfarenhet och gedigen kompetens som ser fram emot ytterligare en kollega. Urvalsarbetet sker löpande, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt!Vi strävar efter att vara en inkluderande arbetsgivare och välkomnar därför alla med sin ansökan. Våra medarbetare förväntas vara goda förebilder och bidra till en hållbar arbetsmiljö där alla respekteras för den de är. Vid urvalet lägger vi stor vikt vid personlig lämplighet.
I vår rekryteringsprocess genomför alla nyanställningar alkohol- och drogtester.
En del tjänster hos oss innebär placering i säkerhetsklass. En säkerhetsprövning kan därför komma att genomföras i enligt med Säkerhetsskyddslagen (2018:585) före beslut om anställning.
Mer information om oss finns på https://www.infranord.se/
Om arbetsplatsen
Om arbetsplatsenVill du vara med och bidra till en mer attraktiv, hållbar och effektiv infrastruktur?
Infranord erbjuder dig ett varierat arbete med omväxlande miljö där du själv kan vara med och påverka din arbetsdag. Med lång erfarenhet, hög kompetens och nya idéer driver Infranord utvecklingen av dagens och morgondagens järnvägar.
Nu söker vi en ny kollega till rollen som Arbetsledare El med fokus på lågspänning med placering i Göteborg eller Kristinehamn. Annan placeringsort kan komma i fråga.